MÉDIA-Megjelent cikkeim

GOMBÁS MEGBETEGEDÉSEK A LÁBON

A láb gombás fertőzése az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati panasz. Rendszerint tavasszal, nyáron kerül előtérbe, mikor jön a nyitott szandál, papucsok és a strand ideje. A bőr- és a körömgombásodás egyike a civilizációs ártalmaknak, hiszen a múlt században terjedtek el a szorosan zárt, nem szellőző műanyag cipők, a műszálas harisnyák, zoknik, amelyek kedvező feltételeket, nedves, sötét, meleg életteret biztosítottak a gombafajoknak. A higiénés szokások, a túl gyakori, lúgos tisztálkodó-szerekkel végzett fürdés, zuhanyozás meggyengíti a szervezet természetes védőrendszerét, kiszárítja a bőrt, az apró sérüléseken keresztül szabad utat engedve a fertőző gombák behatolásának, megtelepedésének.

Legtöbbször a lábujjak között, a talpon jelentkezik hámló, viszkető, hólyagos kiütések formájában (lábgomba), de gyakran átterjed a körmökre is (körömgomba).

Hajlamosító tényezők:

  • Meleg, nedves környezet (zuhanyzó, uszoda)
  • Gyenge immunrendszer, cukorbetegség
  • Közös körömolló használat
  • Életkor
  • Körömsérülés
  • Benőtt köröm
  • Cipő, melyben izzad a láb
  • Száraz bőr

Tünetei

A talpon száraz, pikkelyes hámlás, viszketés, illetve gyulladt, vörös bőr formájában jelentkezik.

A gombás köröm sárgás(barna) vagy fehér színűvé válik (fajtól függően), megvastagszik, nehezen vágható,büdös, felszíne barázdálttá válik, súlyos fertőzés esetén a köröm alól fehér, morzsalékos anyag (mivel a gomba a köröm keratin szerkezetét bontja meg) távolítható el, továbbá a körömágy felől kezdődő fájdalmas, gennyező gyulladás jellemezheti. A köröm elemelkedhet és le is válhat a körömágyról.

Diagnosztizálás

A jellegzetes tünetek alapján a lábgomba diagnózisának felállításához elegendő a fizikális vizsgálat is: a 3., 4., 5. lábujj-közökben szabad szemmel is jól láthatók a felmaródások, berepedések, egyéb hámsérülések.

Körömgomba esetében a morzsalékos kaparék vizsgálata szükséges (gomba-és baktériumtenyésztés). A vizsgálatra azért is szükség van, mert sok betegség hasonlíthat a köröm gombás fertőzésére (például a pikkelysömör, az ekcéma, és több ritkább betegség), ám mikrobiológiai vizsgálattal egyértelműen megállapítható, hogy gombás fertőzésről van-e szó.

Kezelés

  • külsőleg használatos ecsetelő, körömlakk, krém, spray
  • szájon át szedhető gyógyszer
  • Lézeres kezelés: ez többnyire véglegesen eltávolítja a körömgombát, de többtízezer Ft-ba kerül. A kezelés 4-6 hetente szükséges 5-7 alkalommal.

Enyhébb esetekben természetes módszereket is kipróbálhatunk, mint pl. a teafaolaj, levendulaolaj, ecet, fokhagyma, szódabikarbóna.

Lábgomba esetén a kezelés időtartama a fertőzés súlyosságától függ, de fontos tudnivaló, hogy a tünetek elmúlta után is legalább 8-10 napig alkalmazni kell a gombaellenes szereket, mivel, ha túl korán hagyják abba, a fertőzés könnyen kiújulhat.

Ha a fertőzés már a körömre is kiterjed, nem várható gyors gyógyulás: a megbetegedett köröm csak az új növekedésének ütemében tehető gombamentessé, akár 9-12 hónapig is eltarthat.

Célszerű a lábbelik rendszeres fertőtlenítése a visszafertőződés elkerülése érdekében.

Megelőzés

  • Ujjközök szárazra törlése (idősebbeknél, akik nem tudnak már úgy hajolni, célszerű hajszárítóval átszárítani a lábakat).
  • A száraz bőrűek a hámsérülések -ami a gombák gyakori bejutási helye- megelőzésére használjanak hidratáló krémet.
  • Természetes alapanyagokból (gyapjú, pamut) készült, jó nedvszívó képességű zoknik viselése (mossuk magas hőfokon a fertőtlenítés végett).
  • Szükség esetén használjunk lábizzadást gátló készítményeket.
  • Ne lakkozza ki azokat a körmeit, amelyek esetleg fertőzöttek lehetnek! Ezzel akadályozza a szellőzést és a gyógyulást! (A körömlakk is fertőződhet, mellyel nő a továbbfertőzés esélye.)
  • Fürdőkben, strandon, közös zuhanyzókban használjunk saját papucsot.
  • A családok közösen használt törölközőit, ágyneműit, körömvágó ollóit, stb. is kell fertőtleníteni.
    Itt említendő meg, hogy használt lábbelit, vagy akár közeli családtag cipőjét sem célszerű viselni. A szőnyegpadló és a vendégpapucs ugyancsak jó közvetítője lehet a lábgombának.
  • Hordjunk szellős lábbelit, melyet rendszeresen fertőtlenítsünk.

A lábbeli fertőtlenítésére számos vegyi anyag áll rendelkezésre (sajnos kevesen tudják, hogy a leggyakrabban említett ilyen anyag, a formalin, súlyos idegméreg), azonban a lábbelik biztonságos és egészségre ártalmatlan fertőtlenítésére a gépi fertőtlenítés nyújt lehetőséget.

Gépi fertőtlenítéssel kapcsolatban  (is) állok szíves rendelkezésükre az alábbi elérhetőségeken:

Bejelentkezés: 0670-940-4243


Emerencia-Balance Test és lélek központ

2016.04.19.

SZÁRAZ, REPEDEZETT SAROK

Repedezett sarokról beszélünk, amikor az érzékeny bőr a lábfej alsó részén nagyon kiszárad, felhasad és fájdalmas repedéseket, hasadásokat hagy maga után a sarkon. A láb komolyabb kiszáradásának számos oka lehet:


- időjárás
- dehidratált bőr, nem elegendő vízfogyasztás
- nagyon forró vízzel és/vagy gyakran és/vagy hosszú ideig tartó zuhanyzás
- durva, szárító hatású szappan használata
- szárazra súrolt láb

- mechanikai tényezők pl. gyaloglás, hosszú ideig tartó állás, nyitott cipők

- elhízás

- cukorbetegség

A repedéseket általában a nem megfelelő hidratálás okozza. Verejtékmirigyek a talpon és a tenyéren nagy mennyiségben találhatók, ezért a test párolgása ezeken a területeken elég nagy. A láb szinte folyamatosan verejtékezik, ami azt eredményezi, hogy a bőr ezen a területen elveszíti nedvesség tartalmának jelentős részét, kiszárad. A láb esik legtávolabb a szívtől, így a napi folyadék bevitelből ide jut a legkevesebb.

Járás közben sok embernek a sarkon vékonyabb- vastagabb bőrkeményedés alakul ki, mely a bőr védekező mechanizmusa miatt jelenik meg. A lábra nehezedő súly miatt ez a rugalmatlan szaru, esetenként bereped. Ezek a repedések nem csak fájdalmassá teszik a járást, hanem súlyos fertőzésekhez, betegségekhez is vezethetnek, mivel lehetővé teszik a baktériumok és vírusok bejutását a szervezetbe. Itt már nem elegendő a hidratáló lábápoló krém használata, pedikűrös szakember munkáját kell igénybe venni.

Kezelés

A kezelésnek a repedéseket körülvevő kemény bőr csökkentéséből, a repedések kitisztításából és a bőr nedvességpótlásából kell állnia. Ez nem olyan egyszerű, mivel a sarok peremén található bőr különösen vastag. Ebben az esetben érdemes szakembert felkeresni ennek eltávolítása céljából.

A láb rendszeres otthoni ápolása is nagyon fontos! Tisztálkodás után nedves kerámia vagy papír sarok reszelővel dörzsölje át a sarok bőrét! Ne használjon fém reszelőt, mert az lemarja a bőrt, ami sérülékeny lesz! Ügyeljen arra, hogy a kerámia vagy a papír sarokreszelő minden esetben nedves legyen! Szárazon reszelt repedések tovább repednek! A reszelés után urea tartalmú sarok balzsam használata ajánlott, mely elősegíti a repedések összehúzódását, megakadályozza a további repedések kialakulását azáltal, hogy megfelelő módon hidratálja a láb bőrét. FONTOS! A láb bőre száraz, vízre van szüksége nem zsírra! Zsíros, olajos készítmény nem oldja meg a száraz repedezett sarok problémát.

Szalonban történő kezelés estén különösen ajánlott paraffinos lábápolást kérni, mely elősegíti a hidratáló anyagok hatékonyabb bejutását, jobb felszívódását és megakadályozza a víz kipárolgását, filmréteget alkotva a bőrön.

Ellenőrizze cipőit és járását, hogy eldönthesse, hozzájárulnak-e a problémához.

Konzultáljon pedikűrösével vagy orvosával arról, hogy a talpbetét jó ötlet-e járásmódja megváltoztatásához a megvastagodott bőr kialakulásának megelőzése érdekében.

A rendszeres karbantartás a legjobb módszer a probléma újbóli előfordulásának megakadályozására.

Emerencia -Balance Test és lélek központ  (bejelentkezés: 0670 940 4243)

2016. 03. 10.

TAVASZI LÁBÁPOLÁS

A tavasz közeledtével ideje figyelmet fordítani lábunk ápolására is, hiszen hamarosan lekerülnek a mindent eltakaró csizmák. A téli időszakban a hideg, a sötét, zárt cipők nyomot hagynak lábunkon. Mind a bőrkeményedések, mind a lábköröm benövések, a lábgombák és a lábizzadás fokozottan jelentkezik ilyenkor.

Emellett a láb bőre is kiszárad, kirepedezik, ami adott esetben egy otthoni krémezéssel már nem orvosolható. Mindezek a problémák gyakran nem tüntethetők el egyetlen kezeléssel, ezért érdemes már most felkeresni egy pedikűröst (az otthoni lábápolás mellett), ahol ajánlott a klasszikus, esztétikai pedikűrözés mellett ápoló SPA kezelést pl. paraffinos lábápolást is igénybe venni, hogy mire a nyitott cipők is előkerülnek téli rejtekükből a lábunk is újra a régi fényében tündökölhessen.

A pedikűr során fertőtlenítővel és lábáztató sóval gazdagított áztatást követően a lábápoló szakember eltávolítja a bőrkeményedéseket, az esetlegesen kialakult tyúkszemeket, kezeli a sarokrepedéseket, rövidíti, formázza, kitisztítja a körmöket, a benőtt körömsarkokat kivési. Ezt követően gazdagon hidratáló, jól felszívódó krémmel/géllel megmasszírozza lábainkat. A pedikűr elvégzése 4-6 hetente (igénybevételtől, egyéni adottságoktól függően) ajánlott, hiszen bőrünk folyamatosan elszarusodik.

A SPA kezelés alkalmával az illatos, puhító, fertőtlenítő lábáztatást követően peelinggel eltávolítjuk az elhalt hámsejteket, így a bőr felszívóképessége megnő, ezáltal a krémek, olajok hatóanyagai jobban be tudnak jutni a bőr mélyebb rétegeibe. Ezt követi egy vitaminos, kollagénes pakolás felhelyezése, melynek hatását fokozhatjuk meleg paraffinos bemártással, mely a pórusok megnyitásával elősegíti a hatóanyagok bejutását. A kezelés végén frissítő masszázst végzünk a bőrtípusnak megfelelő készítménnyel.

A lábápolást követően nem szabad elfelejteni a megfelelő cipő kiválasztását, amellyel a láb ortopédia, bőrgyógyászati elváltozásainak kialakulása megelőzhető.


(Bejelentkezés a 0670 940 4243-as telefonszámon lehetséges).

Emerencia- Balance Test és lélek központ


2016. 03. 04.

MEGFELELŐ CIPŐ A PEDIKŰRÖS SZEMÉVEL

A nap jelentős részét cipőben töltjük, ám nem mindegy, milyenben. A cipő legyen a viselője lábához és a funkcióhoz illő. Egy jó cipő akár egész napra kényelmet és megfelelő tartást ad a láb számára.

A láb boltozatainak megfelelően a terhelés álláskor a sarokra és a két szélső lábujj tövére esik egy háromszöget alkotva.

Sokan kedvelik a tűsarkú cipőket, azonban a négy centinél magasabb sarok semmiképpen nem ajánlott, mivel a talpizmok elgyengülését eredményezi. A magas cipősarok átrendezi a testsúly elhelyezkedését, vagyis nem a sarokra vagy a láb középső részére esik a testsúly kétharmada, ahogy normális esetben, hanem a láb elülső részére, a harántboltozatra, ami viszont nem képes ekkora terhelést elviselni. Ezért az itt lévő szalagok, izmok meggyengülnek, megnyúlnak, a láb kisízületei a talajhoz nyomódnak, a láb harántíves szerkezete tönkremegy. A túl magas sarok másik kellemetlen következménye, hogy (ha az előrész szűk) a láb lecsúszik, beszorul a szűk előrészbe, a lábujjak összenyomódnak, torzulhatnak (bütyök, kalapácsujj, torlódó lábujjak megjelenése), és a láb bőre is sérülhet (vízhólyag, bőrkeményedés, tyúkszem kialakulása). A magassarkú cipők különösen nagy terhelést jelentenek a hát számára. Voltaképpen a nőket érintő legtöbb hát- és lábprobléma ("kacsatartás", térdizületi problémák) kialakulásáért a magassarkú cipők tehetők felelőssé.

Ugyanúgy a teljesen lapos, sarok nélküli, úgynevezett "balerinacipő" sem ajánlott. Az ilyen cipőben az Achilles-ín feszül túl, a talp nem kapja meg a szükséges ingert az egészséges járáshoz.

A megfelelő cipő jól tartja a bokát, a sarokcsontot, sarokmagassága maximum 4 cm.

Talpa rugalmas, hajlékony (de nem túl puha), hogy az izmok dolgozhassanak. (A túl vékony, vagy túl puha talpú cipő ugyanis az Achilles-ín fájdalmait okozhatja, a túl vastag, merev talp pedig amiatt okozhat lábfájdalmakat, hogy nem segíti eléggé a lábfej átgördülési mozgásfázisát.)

A jó cipő anyaga lehetőleg bőr és jól szellőzik.

Fontos megemlíteni, hogy a különféle tevékenységekhez különböző lábbeli viselése ajánlott, így más utcai viseletre, túrázáshoz, sportoláshoz, mivel ezek az adott tevékenységhez megfelelően speciálisan kialakított szerkezettel rendelkeznek.

Legyen megfelelő a méret, ne szorítson a cipő, ugyanakkor ne lötyögjön a láb a cipőben.

Nemcsak a rosszul megválasztott új, hanem a több éve folyamatosan használt, viseltes, kitaposott lábbeli is okozhat kellemetlenséget, bajt. Ha ugyanis a cipő hátsó kérge elveszíti a tartását, instabil lesz benne a láb, ami bokatáji fájdalmakhoz vezet. Az sem tesz jót, ha a kéreg hátul túl magas, vagy túlságosan befelé hajlik, mert ez az Achilles-ín fájdalmát okozza.

Érdemes a délutáni órákban cipőt venni, ekkor lábunk kissé "dagadtabb", mint reggel.

Fontos, hogy a cipőt könnyen lehessen le/felhúzni és az adott lábra lehessen igazítani (fűző, tépőzár, csat).

Bármilyen típusú cipőt vagy bakancsot választunk magunknak, egy-egy pluszként hozzáadott speciális talpbetét jobb párnázottságot, kényelemet és stabilabb tartást fog nyújtani. A jó talpbetétek az alapvető funkciók mellett fokozzák a komfort érzetet és emellett támogatják a láb boltozatot is.

A láb anatómiai formájának nem megfelelő, rosszul megválasztott cipő nyomja, dörzsöli a lábat, így kellemetlen sérülések, például vízhólyagok alakulhatnak ki a használata során, sőt, maradandó, vagy legalábbis nehezen gyógyuló károsodásokat is okozhat, ilyen például a bütyök (ennek kialakulásában genetikai tényezők is szerepet kaphatnak), a bőrkeményedés és a tyúkszem.

A leggyakoribb cipőviselési problémák:

  • Szűk orr: a lábujjak összetorlódnak, emiatt a középső ujj felé tolódik minden ujj. Ez kedvez a bütyök kialakulásának, a láb eldeformálódásának. Később a harántboltozat is lesüllyed.
  • Kitaposott cipő: egyenlőtlen terhelést ró a láb boltozataira. A cipő deformálódásától függően más és más probléma alakul ki: lúdtalp, bütyök, tyúkszem, bőrkeményedés.
  • Merev talp: megváltoztatja a lábizmok dinamikáját, ehhez pedig egész testünknek alkalmazkodnia kell. A lábat a rossz cipő viselője kénytelen csapkodni, hogy a gördülés elmaradását pótolja. Ez terheli a végtag egyéb ízületeit és a gerincet is.

Lábujj problémák

  • Szemölcs, tyúkszem és bőrkeményedés: válasszon széles lábujjtérrel rendelkező lábbelit, amely a problémás helyeken megfelelő párnázással rendelkezik.
  • Benőtt köröm: válasszon szandált, vagy nyitott lábujjtérrel rendelkező cipőt.
  • Bütyök: válasszon puha, széles lábujjtérrel rendelkező cipőt vagy szandált.
  • Kalapácsujj vagy kavaly-ujj: válasszon széles lábujjtérrel rendelkező, lábujjbetéttel rendelkező lábbelit.
  • Fájdalom a lábujjak tövénél.
  • A láb hátulsó részének problémái: sarkantyú, Achilles- ín gyulladás, Tarsalis alagút-szindróma.
  • Boltozati problémák: lúdtalp, bokasüllyedés

Ha már kialakult bármilyen bőrgyógyászati, vagy ortopédiai elváltozás, használjunk megfelelő cipőbetétet, vagy szakember segítségét kérve válasszunk a különféle tehermentesítők közül (erről részletesebben következő cikkemben fogok írni), esetleg speciális lábtornával segítsük a gyógyulást.


Emerencia-Balance Test és lélek központ

0670-940-4243

2016. 10. 17.

Emerencia-Balance Test és lélek központ 8200 Veszprém Haszkovó u. 16/J.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el